body_class();

Sainsbury’s: Nowe oblicze handlu

Handel internetowy jest coraz większą częścią branży retail. Odpowiednie dopasowanie chłodnictwa do jego wymogów jest nie mniej ważne niż w tradycyjnym sklepie. Odwiedzimy nowe centrum dystrybucyjne brytyjskiej sieci Sainsbury’s, w którym zastosowano instalację kaskadową wykorzystującą wyłącznie naturalne czynniki chłodnicze.

Centrum dystrybucyjne Sainsbury’s w Bromley-by-Bow, we wschodnim Londynie. Autor zdjęcia: Anna Salhofer

Nowe centrum dystrybucyjne pod Londynem wyróżnia się ze względu na specyfikę pracy. Centrum jest otwarte przez całą dobę. Począwszy od drugiej w nocy pracownicy zbierają produkty zamówione przez klientów i pakują je do pudełek. O czwartej w nocy rozpoczyna się załadunek ciężarówek, a pierwsze dostawy zaczynają się o siódmej rano.

Instalacja chłodnicza w centrum musi być dostosowana do wysokiego obciążenia przez całą noc, gdyż meble chłodnicze są otwarte w czasie kompletowania zamówień przez pracowników. Projektanci musieli wziąć pod uwagę zarówno koszty budowy i utrzymania systemu, jak i wpływ na efekt cieplarniany. Zdecydowano się na system kaskadowy amoniak – dwutlenek węgla, który zapewnia najlepszą równowagę pomiędzy tymi trzema wskaźnikami.

System zainstalowany w Bromley-by-Bow wykorzystuje zasilanie pompowe do chłodzenia mebli o temperaturze dodatniej, oraz dodatkowy podkrytyczny układ na dwutlenek węgla do chłodzenia przestrzeni o temperaturze ujemnej. Amoniakalna instalacja chłodnicza z trzema sprężarkami odbiera ciepło od par dwutlenku węgla i oddaje ciepło do otoczenia. „Wykorzystujemy ciekły dwutlenek węgla do zasilania wszystkich parowników we wnętrzu obiektu. Dzięki temu osiągamy tak wysoką wydajność” – potwierdza Paul Arrowsmith, menedżer odpowiedzialny za chłodnictwo w Sainsbury’s Supermarkets Ltd.

Centrum dystrybucyjne Sainsbury’s w Bromley-by-Bow jest najnowszym obiektem tego typu i będzie punktem odniesienia dla podobnych centrów powstałych w przyszłości.

Dla Chłodnictwo & Klimatyzacja

Maurycy Szwajkajzer

Japońskie subsydia do instalacji chłodniczych na CO2

Szerokie zainteresowanie r744 w Japonii zaczęło się jeszcze zanim pomyśleliśmy o tym w Europie. Szczególnie w zastosowaniu pomp ciepła na CO2 ten kraj znacznie wyprzedza resztę świata. W poprzednim numerze pisaliśmy o ułatwieniach pod względem ciśnieniowym, ale jak już sugeruje tytuł tego felietonu; to nie wszystko. Mniej niż 3 miesiące od tamtej decyzji Japońskie ministerstwo podjęło kolejne kroki.

W latach 2018 do 2022 przewidziano przeznaczenie największej w historii kwoty na subsydia dla chłodnictwa ekologicznego (i ekonomicznego jak dalej wyjaśniamy).

„Ze względu na Kigali, zdecydowaliśmy się rozszerzyć sektory i zabudżetowaną kwotę tak aby rynek przyspieszył przejście na naturalne czynniki chłodnicze” stwierdził Yasuhiro Baba, dyrektor biura ds. F-gazów Japońskiego Ministerstwa Środowiska.

Na ten moment istnieją już dotacje na ekologiczne chłodnictwo, ale przysługują tylko branży przechowalniczej. Zakres ten zostanie rozszerzony o produkcję żywności i sektor retail, a kwota podwyższona do – uwaga! – 72 milionów euro.

Zgodnie z wypowiedziami reprezentantów ministerstwa działanie to ma dwa cele; ekologię oraz oszczędności energii. Szczególnie to drugie jest ciekawe.

W Europie stale rośnie zużycie energii na klimatyzację i chłodnictwo. Jest to szczególnie trudny odbiorca prądu jako, że cechuje się znacznymi zmianami poboru w skali roku i nawet doby. Wzrost jest tak duży, że w krajach takich jak np Francja „brakuje jednej elektrowni atomowej” aby zaspokoić zapotrzebowanie w pikach energetycznych. Zmniejszenie zużycia energii w chłodnictwie i klimatyzacji przełoży się więc na wymierne oszczędności w sektorze energetycznym.

Opisany wyżej mechanizm jest więc gotowym scenariuszem dla Polski gdzie od lat mówi się o konieczności budowy elektrowni atomowej – niestety nikt jej nie chce w swojej okolicy. Panowie Ministrowie! Czytacie nas?

Dla Chłodnictwo & Klimatyzacja

Maurycy Szwajkajzer

ENRECO na konferencji ATMOsphere Europe w Berlinie

ATMOsphere Europe w Berlinie to niewątpliwie jedna z najważniejszych konferencji dla nas w tym roku.

Jesteśmy dumni, że możemy znaleźć się pośród najwybitniejszych postaci w branży chłodnictwa r744.

Trendy wyznaczane tutaj i teraz będą śledzone przez producentów, projektantów/konsultatnów (czyli nas), instalatorów i ostatecznie użytkowników w całej Europie.

Teraz dzięki ENRECO także i Twoja firma może wyprzedzić konkurencję będąc na samym ostrzu wiedzy i technologii.

 

ATMOsphere Europe in Berlin is without doubt one of the most important conferences for us this year.

We are proud to be between the most prominent figures in r744 cooling and refrigeration.

The trends set here and now will be followed by the manufacturers, designers/consultants (that is us), installers and en users throughout Europe.

Now thanks to ENRECO also Your business can pass the competition by being at the tip of knowledge and technology.

Zagrożenia związane z R744

Zagrożenia związane z R744

W poprzednim numerze dość wylewnie opisaliśmy parę problemów przed którymi stoją tzw. „nowe f-gazy”. W ramach sprawiedliwego podejścia należy jednak zauważyć, że praca z każdym czynnikiem pod ciśnieniem zmieniającym swój stan skupienia, wiąże się z jakimiś zagrożeniami. Naturalnie jest tak także z R744. Poniżej wyliczamy pięć z nich.

Wysokie ciśnienie.

Układy chłodnicze na CO2 pracują przy znacznie wyższych ciśnieniach niż dotychczas stosowane. Strona niskociśnieniowa układów niskotemperaturowych będzie pracować w okolicach kilkunastu bar. Wysokie ciśnienie na tłoczeniu sprężarek może osiągać 130 bar. Nowoczesne urządzenia radzą sobie z tymi ciśnieniami i pod warunkiem normalnej pracy nie będą wpadały w awarię.

Uduszenie

CO2 jest cięższe od powietrza, bezwonne i bez koloru oraz jest czynnikiem duszącym. W zależności od stężenia (o tym także pisaliśmy w poprzednim numerze) może powodować senność, duszność aż do uduszenia w bardzo wysokich stężeniach. Biorąc pod uwagę niebezpieczeństwo otwarcia zaworów bezpieczeństwa przy wysokich ciśnieniach, układy na r744 trzeba wyposażać w nieco bardziej rozbudowane systemy detekcji i odpowiednio wentylować pomieszczenia maszynowni.

Uwięziona ciecz

Współczynnik zmiany objętości w stosunku do temperatury dla R744 jest znacznie większy niż dla innych czynników. To oznacza, że przy nieodpowiedniej manipulacji uwięziona między zaworami ciecz może szybko rozsadzić niezabezpieczony rurociąg lub zbiornik.

 

Suchy lód

Suchy lód powstaje kiedy temperatura i ciśnienie CO2 spada poniżej punktu potrójnego. Może się to wydarzyć podczas:

  • Otwarcia zaworu bezpieczeństwa (uwaga na projektowanie spustu z zaworów bezpieczeństwa)
  • Opróżniania instalacji podczas serwisu (wymiana zaworu, itd.)
  • Napełniania układu poniżej 4.2 bar (np. układ po próżniowaniu)

Suchy lód może zatykać rurociągi lub blokować automatykę. Wszystkie czynności należy więc wykonywać tak aby uniknąć pojawiania się tego zjawiska.

Odmrożenia

„Poparzenie” czynnikiem chłodniczym może wystąpić przy nieodpowiedniej pracy z każdym czynnikiem chłodniczym. Jednak ze względu na niższe temperatury R744 przy ciśnieniu atmosferycznym, odmrożenia spowodowane tym czynnikiem mogą być bardziej rozległe. Temperatura suchego lodu do -78,5°C. Podczas pracy należy odpowiednio zabezpieczyć szczególnie dłonie i oczy.

Dla Chłodnictwo & Klimatyzacja

Maurycy Szwajkajzer

Japonia liberalizuje regulacje dotyczące CO2

25 czerwca Japonia zliberalizowała przepisy bezpieczeństwa dotyczące instalacji chłodniczych na CO2. Umożliwia to znacznie szersze zastosowanie systemów na dwutlenek węgla w chłodnictwie, na czym skorzystają zagraniczni dostawcy części i całych systemów.

Zmiana prawa dotyczy regulacji dla urządzeń wysokociśnieniowych, w tym urządzeń chłodniczych. CO2 został przekwalifikowany z najbardziej niebezpiecznej, trzeciej kategorii do kategorii pierwszej objętej najmniejszą liczbą restrykcji. Oznacza to duże ułatwienia i niższe koszty zarówno po stronie inwestora, jak i wykonawcy.

Dostawcy urządzeń na dwutlenek węgla spodziewają się znacznego wzrostu popytu. „To kluczowa zmiana dla całego przemysłu chłodniczego w Japonii. Dwutlenek węgla wkrótce stanie się podstawowym wyborem dla nowych instalacji” – potwierdza Ferdinand Spannan, dyrektor zarządu w Bitzer Japan.

Również Patrik Raich z firmy Guntner widzi nowe możliwości na rynku japońskim. „Spodziewamy się znacznego wzrostu liczby instalacji na CO2 w najbliższej przyszłości. Jesteśmy przygotowani, aby dostarczać rozwiązania z zakresu chłodnictwa przemysłowego i komercyjnego”. Patrik Raich wskazał na szeroki katalog urządzeń Guntner dostosowanych do dwutlenku węgla, w tym gas coolery, parowniki, chłodnice przypodłogowe, oraz płytowe wymienniki ciepła.

Ostatnia decyzja rządu w Japonii wpisuje się w dłuższy szereg działań na rzecz szerszego stosowania naturalnych czynników chłodniczych. Wkrótce można spodziewać się również przywrócenia dopłat do systemów na naturalne czynniki chłodnicze w przemyśle spożywczym i handlu.

 

Dla Chłodnictwo & Klimatyzacja

Maurycy Szwajkajzer

Kłopoty zamienników i R290

Kłopoty zamienników i R290

Lista uznawanych za przyszłościowe, czynników które mają ostatnio złą prasę się wydłuża. Znajdują się na niej już r1234yf, R32 i R290.

Ze względu na palność Mercedes zrezygnował z R1234yf na rzecz R134a. To z kolei spowodowało niezadowolenie Niemieckiego urzędu do spraw transportu drogowego i zagrożenie akcją serwisową symbolicznej ilości 134 000 aut. W wyniku tego niemiecki producent zdecydował się na poważny krok aby tego typu sytuacji uniknąć w przyszłości.

R32 ostatnio także ma złą passę ze względu na fakt, że produkty rozpadu tego czynnika mogą powodować powstawanie dziury ozonowej. Jest to zjawisko o którym powinniśmy zapomnieć po rezygnacji z R22.

Ostatecznie efektowny wybuch maszynowni na R290 w Niemczech. Podczas tego wypadku poważnie poszkodowanych zostało dwóch techników.

Naturalnie w branży krążą także informacje o dużych wyciekach R744 wynikających z otwierania się zaworów bezpieczeństwa. Nie odbijają się one jednak tak negatywnym echem a co ważniejsze nie powodują ofiar.

Poza skandalami pozostają nadal R448a, R449a i R407f i to te czynniki na dzień dzisiejszy wydają się jedynymi realnymi zamiennikami za popularny R404a.

Coraz częściej słyszy się opinię, że „dobre F-gazy to już były” i powyższe przypadki wydają się jedynie potwierdzać tę teorię.

Ostatecznie dla firm stosujących chłodnictwo w motoryzacji, handlu czy produkcji żywności pozostają dwie realne ścieżki: R448a (z ograniczeniem pod względem progów GWP) lub R744. Za parę lat chłodnictwo nie będzie takie same.

 

Dla Chłodnictwo & Klimatyzacja

Maurycy Szwajkajzer

Detekcja CO2 od Gazex

R744 ogólnie uznawany jest za bardzo bezpieczny czynnik chłodniczy. Jest niewybuchowy, niepalny, stabilny chemicznie.

Stężenie Objawy
0,04% 0,04% – Naturalne stężenie w powietrzu atmosferycznym,
2,00% Przyspieszenie oddechu o 50%, trudności z oddychaniem, osłabienie systemu nerwowego,
3,00% Maksymalny czas wystawienia na działanie to 10min. 100% wzrost szybkości oddechu,
5,00% Przyspieszenie oddechu o 300%, mogą wystąpić nudności i bóle głowy po około 1h od czasu wystawienia na działanie (zakres jeszcze tolerowany przez większość osób), wartość niebezpieczna dla zdrowia lub  życia,
8,00% Granica krótkotrwałego wystawienia na działanie,
8,0-10,0% Bóle głowy po ok. 10-15min. łzawienie oczu, wzrost ciśnienia krwi, wysoki puls, pobudzenie, nudności, osoby mniej odporne na działanie – śmierć,
10,0-18,0% Po kilku minutach mrowienie, szok, gwałtowne spadki ciśnienia krwi. Osoby narażone należy natychmiast przenieść na świeże powietrze,
18,0-20,0% Symptomy podobne do apopleksji.


Są jednak warunki w których czynnik ten może być niebezpieczny. Ze względu na wysokie ciśnienia w niektórych sytuacjach może dojść do otwarcia zaworów bezpieczeństwa, a więc do pojawienia się dużej ilości czynnika w pomieszczeniu (np. maszynowni, komorze chłodniczej, lub poddaszu). Powyższa tabela przedstawia jakie stężenia są groźne dla życia.

Detekcja w układach na R744 jest więc szczególnie ważna i zazwyczaj bardziej rozbudowana niż w przypadku F-gazów.

Mimo iż technologia chłodnicza na R744 jest młoda gotowe produkty posiada już polski Gazex. Detektor WG-8R.EGx w połączeniu z tablicą ostrzegawczą można łatwo zamontować w pożądanym miejscu. Detektory można spiąć w potencjałową pętlę alarmową.

Ze względu na fakt iż CO2 jest cięższy od powietrza detektory należy montować na wysokości 30cm nad ziemią gdzie są bardzo narażone na uszkodzenia. Fabrycznie dostępne są także solidne osłony.

 

Dla Chłodnictwo & Klimatyzacja

Maurycy Szwajkajzer