body_class();
11 września 2017
Autor: Paweł Rachwał
Japonia liberalizuje regulacje dotyczące CO2
25 czerwca Japonia zliberalizowała przepisy bezpieczeństwa dotyczące instalacji chłodniczych na CO2. Umożliwia to znacznie szersze zastosowanie systemów na dwutlenek węgla...

Tagi

Japonia
METI
przepisy bezpieczeństwa
przepisy R744
R744
regulacje R744

25 czerwca Japonia zliberalizowała przepisy bezpieczeństwa dotyczące instalacji chłodniczych na CO2. Umożliwia to znacznie szersze zastosowanie systemów na dwutlenek węgla w chłodnictwie, na czym skorzystają zagraniczni dostawcy części i całych systemów.

Zmiana prawa dotyczy regulacji dla urządzeń wysokociśnieniowych, w tym urządzeń chłodniczych. CO2 został przekwalifikowany z najbardziej niebezpiecznej, trzeciej kategorii do kategorii pierwszej objętej najmniejszą liczbą restrykcji. Oznacza to duże ułatwienia i niższe koszty zarówno po stronie inwestora, jak i wykonawcy.

Dostawcy urządzeń na dwutlenek węgla spodziewają się znacznego wzrostu popytu. „To kluczowa zmiana dla całego przemysłu chłodniczego w Japonii. Dwutlenek węgla wkrótce stanie się podstawowym wyborem dla nowych instalacji” – potwierdza Ferdinand Spannan, dyrektor zarządu w Bitzer Japan.

Również Patrik Raich z firmy Guntner widzi nowe możliwości na rynku japońskim. „Spodziewamy się znacznego wzrostu liczby instalacji na CO2 w najbliższej przyszłości. Jesteśmy przygotowani, aby dostarczać rozwiązania z zakresu chłodnictwa przemysłowego i komercyjnego”. Patrik Raich wskazał na szeroki katalog urządzeń Guntner dostosowanych do dwutlenku węgla, w tym gas coolery, parowniki, chłodnice przypodłogowe, oraz płytowe wymienniki ciepła.

Ostatnia decyzja rządu w Japonii wpisuje się w dłuższy szereg działań na rzecz szerszego stosowania naturalnych czynników chłodniczych. Wkrótce można spodziewać się również przywrócenia dopłat do systemów na naturalne czynniki chłodnicze w przemyśle spożywczym i handlu.

 

Dla Chłodnictwo & Klimatyzacja

Maurycy Szwajkajzer