body_class();
29 września 2017
Autor: Paweł Rachwał
Sainsbury’s: Nowe oblicze handlu
Handel internetowy jest coraz większą częścią branży retail. Odpowiednie dopasowanie chłodnictwa do jego wymogów jest nie mniej ważne niż w...

Tagi

bromley-by-bow
kaskada
kaskada co2
kaskada r744
r717
R744
retail
sainsbury's

Handel internetowy jest coraz większą częścią branży retail. Odpowiednie dopasowanie chłodnictwa do jego wymogów jest nie mniej ważne niż w tradycyjnym sklepie. Odwiedzimy nowe centrum dystrybucyjne brytyjskiej sieci Sainsbury’s, w którym zastosowano instalację kaskadową wykorzystującą wyłącznie naturalne czynniki chłodnicze.

Centrum dystrybucyjne Sainsbury’s w Bromley-by-Bow, we wschodnim Londynie. Autor zdjęcia: Anna Salhofer

Nowe centrum dystrybucyjne pod Londynem wyróżnia się ze względu na specyfikę pracy. Centrum jest otwarte przez całą dobę. Począwszy od drugiej w nocy pracownicy zbierają produkty zamówione przez klientów i pakują je do pudełek. O czwartej w nocy rozpoczyna się załadunek ciężarówek, a pierwsze dostawy zaczynają się o siódmej rano.

Instalacja chłodnicza w centrum musi być dostosowana do wysokiego obciążenia przez całą noc, gdyż meble chłodnicze są otwarte w czasie kompletowania zamówień przez pracowników. Projektanci musieli wziąć pod uwagę zarówno koszty budowy i utrzymania systemu, jak i wpływ na efekt cieplarniany. Zdecydowano się na system kaskadowy amoniak – dwutlenek węgla, który zapewnia najlepszą równowagę pomiędzy tymi trzema wskaźnikami.

System zainstalowany w Bromley-by-Bow wykorzystuje zasilanie pompowe do chłodzenia mebli o temperaturze dodatniej, oraz dodatkowy podkrytyczny układ na dwutlenek węgla do chłodzenia przestrzeni o temperaturze ujemnej. Amoniakalna instalacja chłodnicza z trzema sprężarkami odbiera ciepło od par dwutlenku węgla i oddaje ciepło do otoczenia. „Wykorzystujemy ciekły dwutlenek węgla do zasilania wszystkich parowników we wnętrzu obiektu. Dzięki temu osiągamy tak wysoką wydajność” – potwierdza Paul Arrowsmith, menedżer odpowiedzialny za chłodnictwo w Sainsbury’s Supermarkets Ltd.

Centrum dystrybucyjne Sainsbury’s w Bromley-by-Bow jest najnowszym obiektem tego typu i będzie punktem odniesienia dla podobnych centrów powstałych w przyszłości.

Dla Chłodnictwo & Klimatyzacja

Maurycy Szwajkajzer