body_class();

Świadomość zmian w chłodnictwie

Na dwa miesiące przed końcem roku i kolejnym obniżeniem kontyngentu (z 93 do 63%) na F-gazy, przeprowadzono badanie świadomości zmian wśród klientów w Niemczech, Francji i Wielkiej Brytanii. Przepytano 140 osób podejmujących decyzje w sektorze retail. Mimo astronomicznych wzrostów cen, 44% z nich nie posiadało wiedzy na temat przepisów i wypływu na ich business.

Co ciekawe gdy zostali poinformowani o przyczynach, w 81% uznali zmiany za pozytywne.

Firmy handlowe, które już rozpoczęły odejście od F-gazów w 57% podawały jako główną przyczynę bezpieczeństwo, w 53% oszczędność energii i 48% ekologię.

38% klientów wskazało transkrytyczne układy na R744 jako najlepsze rozwiązanie. Zakładamy, że pozostali klienci wskazali zamienniki lub propan.

Jako główny problem 43% klientów podało koszty OPEX, 33% kłopoty z ciągłością pracy podczas przebudowy. Co znamienne koszty CAPEX nie były szczególnym problemem.

Kiedy spytano klientów co zachęciłoby ich do przyspieszenia wycofania F-gazów z instalacji chłodniczych 43% z nich powiedziało, że dotacje lub ulgi podatkowe.

Chciałbym aby czytelnik zwrócił szczególną uwagę na fakt, że badanie nie obejmowało naszego kraju, w którym obowiązują przecież te same przepisy i terminy.

Nasuwają się dwa pytania:

  • Jaka jest świadomość w naszym kraju klientów i dostawców instalacji chłodniczych?
  • Jaka jest świadomość w sektorze przemysłowym / produkcji żywności / logistyce?

Wg autora tego felietonu niestety znacznie mniejsze.

Szkolicie się? Wprowadzacie już nowe technologie?

Dla Chłodnictwo & Klimatyzaja

Maurycy Szwajkajzer

Postęp w sterowaniu w chłodnictwie

W ostatnich latach obserwuje się znaczny wzrost nacisku na możliwie niskie zużycie energii elektrycznej przez instalacje chłodnicze. Oczywiście wymaganie utrzymywania temperatur pozostaje bez zmian. Technologia chłodnicza r744 naturalnie daje możliwości takie jak praca podkrytyczna, sprężanie równoległe, ejectory i inne.

Aby jednak w pełni wykorzystać potencjał elementów wyliczonych powyżej należy spiąć instalację chłodniczą w kompletny i odpowiednio wyregulowany system sterowania.

Przyzwyczajeni jesteśmy do zmiennej nastawy HP (w rzeczywistości także rzadko stosowana). W nowoczesnym sterowaniu dostępne są jednak narzędzia wcześniej nie spotykane takie jak:

– zmienna nastawa LP (bardzo duży potencjał oszczędności)

– prognozowanie zużycia energii

– rating obiektów

– kontrola pracy pod / transkrytycznej

– praca jako pompa ciepła

– integracja sterowania instalacji chłodniczej z BMS’em budynkowym

– i inne

r744

Intensywny rozwój systemów sterowania dotyczy wszystkich obecnych na Polskim rynku producentów takich jak; Danfoss, Digitel, Dixell, Carel i innych

Podsumowując zaawansowany system sterowania w przypadku chłodnictwa na CO2 nie jest czymś dodatkowym a już zdecydowanie podstawowym wymogiem. Wymogiem jest także wyregulowanie  pracującego systemu sterowania. Wg mojego doświadczenia jako konsultanta, różnica w zużyciu energii między systemem uruchomionym na parametrach standardowych a tym wyregulowanym może wynosić od 7 do nawet 30%. Dużo!

Poprawiacie ustawienia fabryczne?

Adiabatyczne schładzanie Gas Coolerów

Przyzwyczailiśmy się do tego, że polewanie skraplaczy jest ostatecznością i, że poprawnie wykonana instalacja f-gazowa tego nie wymaga. Jednak w chłodnictwie na CO2 fenomen różnicy w zużyciu energii elektrycznej między pracą podkrytyczną a nadkrytyczną nakazuje zastanowić się jeszcze raz. Poniżej temperatury 31°C (72 bar) możliwe jest skroplenie gazu, powyżej układ przechodzi w pracę transkrytyczną. Zazwyczaj osiągalna w chłodnictwie F-gazowym DT na skraplaczu to 10°C. W chłodnictwie r744 z chłodzeniem adiabatycznym możliwe jest do osiągnięcia nawet DT = 3°C (w standardowym urządzeniu). To oznacza, że aż do temperatury powietrza zaciąganego +28°C instalacja będzie pracowała w obiegu podkrytycznym – zużywającym znacznie mniej energii.

Fenomen chłodzenia adiabatycznego polega na chłodzeniu poprzez odparowanie drobin wody powietrza wpadającego na lamele w przeciwieństwie do zwykłego polewania bloku skraplacza.

Istnieją dwa główne podejścia do chłodzenia adiabatycznego; mgła wodna i plastry polewane wodą.

W pierwszej metodzie woda pod wysokim ciśnieniem (60 bar) jest rozpylana przez dysze. Dysze nie są nakierowane bezpośrednio na lamele. Ciepło parowania obniża temperaturę zasysanego powietrza.

Druga metoda polega na montażu paneli o strukturze podobnej do plastra miodu przed blokiem skraplacza / gas coolera. Woda swobodnie spływa po panelu chłodząc przepływające przez niego powietrze.

W obydwu metodach należy stosować stacje zmiękczania wody.

Dla obiektu wielkości dużego supermarketu oszczędności rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych rocznie są osiągalne. Jest to więc rozwiązanie warte rozważenia. Większość znanych producentów gas coolerów chłodzenie adiabatyczne ma w swojej ofercie.

 

Dla Chłodnictwo & Klimatyzacja

Maurycy Szwajkajzer