body_class();
11 grudnia 2017
Autor: Paweł Rachwał
Postęp w sterowaniu w chłodnictwie
W ostatnich latach obserwuje się znaczny wzrost nacisku na możliwie niskie zużycie energii elektrycznej przez instalacje chłodnicze. Oczywiście wymaganie utrzymywania...

Tagi

co2
control
Digitel
R744

W ostatnich latach obserwuje się znaczny wzrost nacisku na możliwie niskie zużycie energii elektrycznej przez instalacje chłodnicze. Oczywiście wymaganie utrzymywania temperatur pozostaje bez zmian. Technologia chłodnicza r744 naturalnie daje możliwości takie jak praca podkrytyczna, sprężanie równoległe, ejectory i inne.

Aby jednak w pełni wykorzystać potencjał elementów wyliczonych powyżej należy spiąć instalację chłodniczą w kompletny i odpowiednio wyregulowany system sterowania.

Przyzwyczajeni jesteśmy do zmiennej nastawy HP (w rzeczywistości także rzadko stosowana). W nowoczesnym sterowaniu dostępne są jednak narzędzia wcześniej nie spotykane takie jak:

– zmienna nastawa LP (bardzo duży potencjał oszczędności)

– prognozowanie zużycia energii

– rating obiektów

– kontrola pracy pod / transkrytycznej

– praca jako pompa ciepła

– integracja sterowania instalacji chłodniczej z BMS’em budynkowym

– i inne

r744

Intensywny rozwój systemów sterowania dotyczy wszystkich obecnych na Polskim rynku producentów takich jak; Danfoss, Digitel, Dixell, Carel i innych

Podsumowując zaawansowany system sterowania w przypadku chłodnictwa na CO2 nie jest czymś dodatkowym a już zdecydowanie podstawowym wymogiem. Wymogiem jest także wyregulowanie  pracującego systemu sterowania. Wg mojego doświadczenia jako konsultanta, różnica w zużyciu energii między systemem uruchomionym na parametrach standardowych a tym wyregulowanym może wynosić od 7 do nawet 30%. Dużo!

Poprawiacie ustawienia fabryczne?