body_class();
14 grudnia 2017
Autor: Paweł Rachwał
Świadomość zmian w chłodnictwie
Na dwa miesiące przed końcem roku i kolejnym obniżeniem kontyngentu (z 93 do 63%) na F-gazy, przeprowadzono badanie świadomości zmian...

Tagi

co2
R744

Na dwa miesiące przed końcem roku i kolejnym obniżeniem kontyngentu (z 93 do 63%) na F-gazy, przeprowadzono badanie świadomości zmian wśród klientów w Niemczech, Francji i Wielkiej Brytanii. Przepytano 140 osób podejmujących decyzje w sektorze retail. Mimo astronomicznych wzrostów cen, 44% z nich nie posiadało wiedzy na temat przepisów i wypływu na ich business.

Co ciekawe gdy zostali poinformowani o przyczynach, w 81% uznali zmiany za pozytywne.

Firmy handlowe, które już rozpoczęły odejście od F-gazów w 57% podawały jako główną przyczynę bezpieczeństwo, w 53% oszczędność energii i 48% ekologię.

38% klientów wskazało transkrytyczne układy na R744 jako najlepsze rozwiązanie. Zakładamy, że pozostali klienci wskazali zamienniki lub propan.

Jako główny problem 43% klientów podało koszty OPEX, 33% kłopoty z ciągłością pracy podczas przebudowy. Co znamienne koszty CAPEX nie były szczególnym problemem.

Kiedy spytano klientów co zachęciłoby ich do przyspieszenia wycofania F-gazów z instalacji chłodniczych 43% z nich powiedziało, że dotacje lub ulgi podatkowe.

Chciałbym aby czytelnik zwrócił szczególną uwagę na fakt, że badanie nie obejmowało naszego kraju, w którym obowiązują przecież te same przepisy i terminy.

Nasuwają się dwa pytania:

  • Jaka jest świadomość w naszym kraju klientów i dostawców instalacji chłodniczych?
  • Jaka jest świadomość w sektorze przemysłowym / produkcji żywności / logistyce?

Wg autora tego felietonu niestety znacznie mniejsze.

Szkolicie się? Wprowadzacie już nowe technologie?

Dla Chłodnictwo & Klimatyzaja

Maurycy Szwajkajzer