body_class();
19 września 2017
Autor: Paweł Rachwał
Zagrożenia związane z R744
Zagrożenia związane z R744 W poprzednim numerze dość wylewnie opisaliśmy parę problemów przed którymi stoją tzw. „nowe f-gazy”. W ramach...

Tagi

bezpieczeństwo
co2
R744
safety

Zagrożenia związane z R744

W poprzednim numerze dość wylewnie opisaliśmy parę problemów przed którymi stoją tzw. „nowe f-gazy”. W ramach sprawiedliwego podejścia należy jednak zauważyć, że praca z każdym czynnikiem pod ciśnieniem zmieniającym swój stan skupienia, wiąże się z jakimiś zagrożeniami. Naturalnie jest tak także z R744. Poniżej wyliczamy pięć z nich.

Wysokie ciśnienie.

Układy chłodnicze na CO2 pracują przy znacznie wyższych ciśnieniach niż dotychczas stosowane. Strona niskociśnieniowa układów niskotemperaturowych będzie pracować w okolicach kilkunastu bar. Wysokie ciśnienie na tłoczeniu sprężarek może osiągać 130 bar. Nowoczesne urządzenia radzą sobie z tymi ciśnieniami i pod warunkiem normalnej pracy nie będą wpadały w awarię.

Uduszenie

CO2 jest cięższe od powietrza, bezwonne i bez koloru oraz jest czynnikiem duszącym. W zależności od stężenia (o tym także pisaliśmy w poprzednim numerze) może powodować senność, duszność aż do uduszenia w bardzo wysokich stężeniach. Biorąc pod uwagę niebezpieczeństwo otwarcia zaworów bezpieczeństwa przy wysokich ciśnieniach, układy na r744 trzeba wyposażać w nieco bardziej rozbudowane systemy detekcji i odpowiednio wentylować pomieszczenia maszynowni.

Uwięziona ciecz

Współczynnik zmiany objętości w stosunku do temperatury dla R744 jest znacznie większy niż dla innych czynników. To oznacza, że przy nieodpowiedniej manipulacji uwięziona między zaworami ciecz może szybko rozsadzić niezabezpieczony rurociąg lub zbiornik.

 

Suchy lód

Suchy lód powstaje kiedy temperatura i ciśnienie CO2 spada poniżej punktu potrójnego. Może się to wydarzyć podczas:

  • Otwarcia zaworu bezpieczeństwa (uwaga na projektowanie spustu z zaworów bezpieczeństwa)
  • Opróżniania instalacji podczas serwisu (wymiana zaworu, itd.)
  • Napełniania układu poniżej 4.2 bar (np. układ po próżniowaniu)

Suchy lód może zatykać rurociągi lub blokować automatykę. Wszystkie czynności należy więc wykonywać tak aby uniknąć pojawiania się tego zjawiska.

Odmrożenia

„Poparzenie” czynnikiem chłodniczym może wystąpić przy nieodpowiedniej pracy z każdym czynnikiem chłodniczym. Jednak ze względu na niższe temperatury R744 przy ciśnieniu atmosferycznym, odmrożenia spowodowane tym czynnikiem mogą być bardziej rozległe. Temperatura suchego lodu do -78,5°C. Podczas pracy należy odpowiednio zabezpieczyć szczególnie dłonie i oczy.

Dla Chłodnictwo & Klimatyzacja

Maurycy Szwajkajzer