body_class();
25 maja 2018
Autor: Paweł Rachwał
Technologie chłodnicze na CO2 docenione na China Refrigeration
Europejski klient, projektant i instalator – wszyscy zdążyliśmy już się przyzwyczaić do wszechobecnych urządzeń chłodniczych na CO2. Jak już wielokrotnie...

Tagi

chłodnictwo
co2
enreco
przemysł
R744

Europejski klient, projektant i instalator – wszyscy zdążyliśmy już się przyzwyczaić do wszechobecnych urządzeń chłodniczych na CO2. Jak już wielokrotnie pisaliśmy także na łamach Chłodnictwa i Klimatyzacji, nasz region jest liderem we wdrożeniach nowych technologii. Ciekawi tego, jak to wygląda na największym rynku świata udaliśmy się do Chin. Ostatnio wiele się słyszy o działaniach proekologicznych i rozwoju nowych technologii w Chinach. Na początku kwietnia odbyły się tam dwa szczególnie ciekawe wydarzenia; targi China Refrigeration i konferencja Atmosphere China – byliśmy na obydwu.

Na targach CHR2018 obecne były wszystkie największe firmy produkujące urządzenia chłodnicze, między innymi Danfoss, Dorin, Bitzer, Frascold, Carel, GEA, York i wiele innych. Nie sposób wymienić wszystkich.

Na czynnik chłodniczy r744 (CO2) można było zobaczyć pełen przekrój automatyki, układów sterowania, ejectory, sprężarki i kompletne agregaty, pompy ciepła, chłodnice, gas coolery. Jednym słowem –  każdy element potrzebny do budowy kompletnego i co niemniej ważne nowoczesnego układu chłodniczego.

Spośród produktów docenionych przez jury należy wymienić:

  • Sprężarkę Bitzer ECOLINE + na CO2
  • Ejectory Carel
  • Kaskadę NH3/CO2 firmy York
  • Pompę ciepła / chiller produkcji Jinan Dansen Refrigeration Equipment

Zaraz po Targach udaliśmy się na konferencję Atmosphere China, która także odbywała się w Pekinie. I tutaj obecni byli wszyscy najważniejsi reprezentanci naszej branży oraz przedstawiciele władz i organizacji zrzeszających środowiska instalatorów chłodnictwa.

Mimo, iż ilość instalacji chłodniczych na CO2 w Chinach jeszcze nie robi wrażenia, można było wyczuć duży entuzjazm i pewność co do olbrzymiego potencjału drzemiącego w Państwie Środka.

Konferencja kończyła się wizytą w sklepie Metro (w Polsce Makro), w którym jest zainstalowana pierwsza transkrytyczna instalacja chłodnicza na CO2.

Jak piszemy powyżej, branża chłodnicza w Chinach zwraca dużą uwagę i wysoko ceni technologię r744. Patrząc na chiński sposób działania w najbliższych latach można spodziewać się wręcz skokowego rozwoju. Aby wyjaśnić, jak działają Chińczycy, przytoczę przykład walki ze smogiem w Pekinie. Aby zmniejszyć emisje pochodzące z transportu w ciągu paru lat praktycznie w całości motocykle spalinowe zastąpiono elektrycznymi – a jest to parę milionów pojazdów! Jeśli działanie w chłodnictwie będzie podobne, możemy się spodziewać najszybszej zmiany technologii w historii.

Dziś mniej niż 10% instalacji chłodniczych pracuje na CO2. Jak sądzicie, jaka będzie ta proporcja w 2030? Odpowiedź rynku chińskiego już znamy.

Dla Chłodnictwo & Klimatyzacja

Maurycy Szwajkajzer