- Chłodnictwo dla
PRZEMYSŁU SPOŻYWCZEGO - Chłodnictwo dla
PRZEMYSŁU POLIMEROWEGO - Chłodnictwo dla
PRZEMYSŁU FARMACEUTYCZNEGO - Chłodnictwo dla
CENTRÓW LOGISTYCZNYCH - Usługi Specjalistyczne
- Baza Wiedzy
Europejski klient, projektant i instalator – wszyscy zdążyliśmy już się przyzwyczaić do wszechobecnych urządzeń chłodniczych na CO2. Jak już wielokrotnie pisaliśmy także na łamach Chłodnictwa i Klimatyzacji, nasz region jest liderem we wdrożeniach nowych technologii. Ciekawi tego, jak to wygląda na największym rynku świata udaliśmy się do Chin. Ostatnio wiele się słyszy o działaniach proekologicznych i rozwoju nowych technologii w Chinach. Na początku kwietnia odbyły się tam dwa szczególnie ciekawe wydarzenia; targi China Refrigeration i konferencja Atmosphere China – byliśmy na obydwu.
Na targach CHR2018 obecne były wszystkie największe firmy produkujące urządzenia chłodnicze, między innymi Danfoss, Dorin, Bitzer, Frascold, Carel, GEA, York i wiele innych. Nie sposób wymienić wszystkich.
Na czynnik chłodniczy r744 (CO2) można było zobaczyć pełen przekrój automatyki, układów sterowania, ejectory, sprężarki i kompletne agregaty, pompy ciepła, chłodnice, gas coolery. Jednym słowem – każdy element potrzebny do budowy kompletnego i co niemniej ważne nowoczesnego układu chłodniczego.
Spośród produktów docenionych przez jury należy wymienić:
Zaraz po Targach udaliśmy się na konferencję Atmosphere China, która także odbywała się w Pekinie. I tutaj obecni byli wszyscy najważniejsi reprezentanci naszej branży oraz przedstawiciele władz i organizacji zrzeszających środowiska instalatorów chłodnictwa.
Mimo, iż ilość instalacji chłodniczych na CO2 w Chinach jeszcze nie robi wrażenia, można było wyczuć duży entuzjazm i pewność co do olbrzymiego potencjału drzemiącego w Państwie Środka.
Konferencja kończyła się wizytą w sklepie Metro (w Polsce Makro), w którym jest zainstalowana pierwsza transkrytyczna instalacja chłodnicza na CO2.
Jak piszemy powyżej, branża chłodnicza w Chinach zwraca dużą uwagę i wysoko ceni technologię r744. Patrząc na chiński sposób działania w najbliższych latach można spodziewać się wręcz skokowego rozwoju. Aby wyjaśnić, jak działają Chińczycy, przytoczę przykład walki ze smogiem w Pekinie. Aby zmniejszyć emisje pochodzące z transportu w ciągu paru lat praktycznie w całości motocykle spalinowe zastąpiono elektrycznymi – a jest to parę milionów pojazdów! Jeśli działanie w chłodnictwie będzie podobne, możemy się spodziewać najszybszej zmiany technologii w historii.
Dziś mniej niż 10% instalacji chłodniczych pracuje na CO2. Jak sądzicie, jaka będzie ta proporcja w 2030? Odpowiedź rynku chińskiego już znamy.
Dla Chłodnictwo & Klimatyzacja
Maurycy Szwajkajzer