body_class();
31 października 2017
Autor: Paweł Rachwał
Jak duża może być instalacja na CO2?
Odpowiedź brzmi 3,36 MW. Została ona wybudowana przez Advansora dla Holenderskiej firmy produkującej żywność Staaty Food Group.   Moc jest...

Tagi

amoniak
Bock
co2
Dorin
duże moce
moc chłodnicza
odzysk ciepła
przemysł
r717
R744

Odpowiedź brzmi 3,36 MW. Została ona wybudowana przez Advansora dla Holenderskiej firmy produkującej żywność Staaty Food Group.

 

Moc jest dostarczana przez 7 zespołów w różnych temperaturach odparowania, to jest:

  • 0,53 MW przy -7°C
  • 1,87 MW przy -5°C
  • 0,78 MW przy 0°C
  • 30 kW przy -28°C.
  • Dodatkowo system produkuje 0,15 MW na potrzeby klimatyzacji.

Razem pracuje tam 48 sprężarek Bock (28 na potrzeby średniej temperatury, 14 jako sprężarki równoległe i 3 do niskiej temperatury).

Układy chłodnicze dostarczają jednocześnie 600 kW ciepła o ogrzewania biur.

Wniosków z powyższych danych jest parę:

  1. R744 zdecydowanie już konkuruje z amoniakiem
  2. Ilość wykorzystanych sprężarek już dziś może być zredukowana wykorzystując największe sprężarki Dorin z serii CD800. W ten sposób można zbudować prostsze i bardziej bezawaryjne układy.
  3. Przy tak dużych mocach opłaca się rozdzielać układy ze względu na wymaganą moc odparowania nawet jeśli jest to różnica 2°C.
  4. W przemyśle i tam gdzie koszty eksploatacji urządzenia/instalacji bezpośrednio wpływają na koszt gotowego produktu r744 jest bardzo konkurencyjny nawet biorąc pod uwagę zwiększone koszty inwestycyjne.

Barierą pozostaje nadal opinia, że układy na CO2 są rozwiązaniami niestandardowymi i nierzadko dla klienta łatwiej jest zaakceptować amoniak z całym bagażem pod względem prawnym i bezpieczeństwa niż bezproblemową instalację na r744.