Aktualności

HomeAktualnościJak duża może być instalacja na CO2?
og_logo_staayog_logo_staay

Jak duża może być instalacja na CO2?

Odpowiedź brzmi 3,36 MW. Została ona wybudowana przez Advansora dla Holenderskiej firmy produkującej żywność Staaty Food Group.

 

Moc jest dostarczana przez 7 zespołów w różnych temperaturach odparowania, to jest:

  • 0,53 MW przy -7°C
  • 1,87 MW przy -5°C
  • 0,78 MW przy 0°C
  • 30 kW przy -28°C.
  • Dodatkowo system produkuje 0,15 MW na potrzeby klimatyzacji.

Razem pracuje tam 48 sprężarek Bock (28 na potrzeby średniej temperatury, 14 jako sprężarki równoległe i 3 do niskiej temperatury).

Układy chłodnicze dostarczają jednocześnie 600 kW ciepła o ogrzewania biur.

Wniosków z powyższych danych jest parę:

  1. R744 zdecydowanie już konkuruje z amoniakiem
  2. Ilość wykorzystanych sprężarek już dziś może być zredukowana wykorzystując największe sprężarki Dorin z serii CD800. W ten sposób można zbudować prostsze i bardziej bezawaryjne układy.
  3. Przy tak dużych mocach opłaca się rozdzielać układy ze względu na wymaganą moc odparowania nawet jeśli jest to różnica 2°C.
  4. W przemyśle i tam gdzie koszty eksploatacji urządzenia/instalacji bezpośrednio wpływają na koszt gotowego produktu r744 jest bardzo konkurencyjny nawet biorąc pod uwagę zwiększone koszty inwestycyjne.

Barierą pozostaje nadal opinia, że układy na CO2 są rozwiązaniami niestandardowymi i nierzadko dla klienta łatwiej jest zaakceptować amoniak z całym bagażem pod względem prawnym i bezpieczeństwa niż bezproblemową instalację na r744.