body_class();
2 listopada 2017
Autor: Paweł Rachwał
Mądre sterowanie DIGITEL
Digitel to Szwajcarski producent systemów sterowania do urządzeń chłodniczych i centralnego nadzoru. Podobnie jak wcześniej opisywane sterowniki innych producentów, adaptują...

Tagi

alarm CO2
BP Flottante
DC24D
Digitel
kompleksowe sterowanie
Newel3
R744
sterowanie
sterowanie wilgotnością
sterownik

Digitel to Szwajcarski producent systemów sterowania do urządzeń chłodniczych i centralnego nadzoru. Podobnie jak wcześniej opisywane sterowniki innych producentów, adaptują się one do bardzo wielu aplikacji w ramach jednego urządzenia. Wersje na CO2 standardowo sterują elektronicznym zaworem rozprężnym różnych producentów. Dostępne są wszystkie standardowe funkcje sterowania meblami chłodniczymi, komorami, zespołami sprężarkowymi, skraplaczami oraz naturalnie zdalny nadzór.

.

Rysunek 1. Digitel Newel3 DC24D

Jako najciekawszą uważamy jednak funkcję BP Flottante, czyli dynamicznie zmiennej temperatury (ciśnienia) odparowania. Dla autora tego felietonu jako osoby często zajmującej się oszczędnościami energii jest ona wręcz rewolucyjna. Możliwość podniesienia ciśnienia odparowania przy jednoczesnym utrzymaniu temperatury przechowywania towaru jest bardzo silną dźwignią dającą oszczędności. Problem z optymalizacją tej nastawy polega na tym, że zazwyczaj meble chłodnicze mają różne zalecane temperatury odparowania. Meble wysokie z drzwiami mogą pracować poprawnie nawet przy 0°C, gdy pracujące na tym samym obiegu meble niskie tradycja potrzebują już -7°C. W takim wypadku w tradycyjnym sterowaniu w celu utrzymania temperatur cały układ musi pracować na niższej nastawie.

Kompletny system Digitel będzie na bieżąco analizował obciążenie wszystkich odbiorników i kiedy jest to dopuszczalne podwyższał temperaturę odparowania całego układu – w ten sposób oszczędzając energię elektryczną.

Innymi ciekawymi funkcjami są:

  • Sterowanie oświetleniem
  • Możliwość podłączenia alarmu wycieku CO2
  • Sterowanie wilgotnością

Wyżej wymienione funkcje naturalnie mogą być realizowane przez już istniejące systemy. Jednak zaletą Digitela jest fakt, że łączy te funkcje wraz ze sterowaniem urządzeniem chłodniczym. Czyli podczas budowy można zredukować ilość oddzielnych systemów, uprościć montaż i zmniejszyć koszty. Czekamy i obserwujemy czy ten producent zyska na popularności w naszym kraju.

 

Dla Chłodnictwo & Klimatyzajca

Maurycy Szwajkajzer