body_class();
26 lipca 2018
Autor: Paweł Rachwał
2018 – koniec chłodnictwa przemysłowego na F-gazy
Chłodnictwo sklepowe i przemysłowe to nie to samo. Jako zapalony rowerzysta posłużę się analogią do kolarstwa. Kolarstwo szosowe od górskiego...

Tagi

co2
enreco
przemysł
R744

Chłodnictwo sklepowe i przemysłowe to nie to samo. Jako zapalony rowerzysta posłużę się analogią do kolarstwa. Kolarstwo szosowe od górskiego różni się tak bardzo, że równie dobrze mogłyby to być różne dyscypliny sportu. Niewielu jest kolarzy, którzy odnieśli sukcesy w obydwu tych „poddyscyplinach”. Podobnie jest w naszej branży. Mimo, iż sklepów i przemysłu dotyczą te same technologie i przepisy, branże różnią się znacznie. Niewiele jest firm, które z sukcesem spenetrowały obydwa rynki. Nieco różna jest także historia zmian technologicznych, które się właśnie dzieją.

W chłodnictwie sklepowym – retail rozglądamy się za alternatywnymi czynnikami od przynajmniej 10 lub 15 lat. Samo chłodnictwo retail nie jest monolitem. Instalacje duże zazwyczaj budowane są już w oparciu o r744. Zaś w niewielkich mocach, powiedzmy do około 25 kW, freony trzymają się mocno. Zazwyczaj ze względu na przyzwyczajenie i niewielkie ilości drogiego F-gazu klient decyduje się na różnego rodzaje zamienniki (HFC, HFO). Zmiana następuje, ale wolniej.

Z drugiej strony (poza paroma wyjątkami) w chłodnictwie przemysłowym zaczęto rozmawiać o CO2 relatywnie niedawno. Można powiedzieć, że w okolicach 2016 roku, a na dobre od 2018 kiedy to Dorin wypuścił sprężarki serii CD500 i CD600. Minęły więc tylko 2 lata, ale już można śmiało powiedzieć, że definitywny koniec F-gazów w chłodnictwie przemysłowym nastąpił. Powrotu nie ma. Konkurują teraz między sobą CO2 i NH3. Do przyczyn takiego stanu rzeczy można zaliczyć:

  • Lawinowy wzrost cen F-gazów. Daruję czytelnikowi kolejnych wywodów.
  • Bardzo dobre parametry energetyczne CO2 w przemyśle, a w szczególności w zamrażaniu. Koszt schłodzenia i przechowywania produktu bezpośrednio przekłada się na koszt wytworzenia. Obniżenie tej wartości o nawet 40% w stosunku do F-gazów nie pozwala nikomu pozostać obojętnym.
  • Restrykcyjne kontyngenty na zamienniki
  • Wysokotemperaturowy odzysk ciepła.
  • Niejasną przyszłość instalacji chłodniczych nawet w kontekście aktualnej legislacji – patrz kaskady.

W budownictwie nieczęsto można podać dokładną datę zmiany technologicznej. Chłodnictwo przemysłowe jest jednym z niewielu wyjątków. Niech to więc wybrzmi: 2018 – koniec F-gazów w przemyśle.

O czym także warto wspomnieć:

Obecność sławnego kontenera szkoleniowego Danfoss, który w bardzo wysokich temperaturach jakie mieliśmy w czerwcu, dawał niepowtarzalną okazję porównania pracy różnych konfiguracji transkrytycznych układów na CO2.

Koniec naboru na specjalizację chłodnictwo na MEiL na Politechnice Warszawskiej. Następna okazja będzie w lutym.

Przekroczenie liczby 14 000 instalacji chłodniczych na CO2 w Europie.

Problemy z dostępnością CO2 w Wielkiej Brytanii. Coca Cola – przykro nam.

Zamiennik za R410a

 

Serdecznie zapraszam do zapoznania się z naszą sekcją: R744.

 

Dla Chłodnictwo & Klimatyzacja

Maurycy Szwajkajzer