body_class();
27 lipca 2018
Autor: Paweł Rachwał
Jak małe mogą być urządzenia chłodnicze na CO2?
Jesteśmy przyzwyczajeni do kompletnej oferty urządzeń chłodniczych na CO2 w mocach dostosowanych do zastosowań przemysłowych, supermarketowych i nawet dyskontowych. Jaka...

Tagi

co2
enreco
GoNatRefs
R744
Sanden

Jesteśmy przyzwyczajeni do kompletnej oferty urządzeń chłodniczych na CO2 w mocach dostosowanych do zastosowań przemysłowych, supermarketowych i nawet dyskontowych. Jaka jest sytuacja na rynku w przypadku najmniejszych obiektów – wyjaśnia Maurycy Szwajkajzer z ENRECO.

Urządzenia chłodnicze na CO2 o mocach poniżej 15 kW są bardzo popularne w Japonii. Ilość pracujących transkrytycznych urządzeń liczy się tam w dziesiątkach tysięcy. W Europie zachodniej także rośnie zainteresowanie. Dla przykładu tylko na urządzeniach firmy Sanden pracuje już 240 obiektów.

Mimo iż wciąż legalne, systemy opierające się na F-gazach są pod coraz większą presją ze względu na cenę czynnika, obwarowania formalne i możliwość uruchamiania tylko do końca 2019 r., a w niektórych przypadkach do końca 2021 roku. Moce chłodnicze, o których mowa, mają zastosowanie w bardzo specyficznych realizacjach typu sklepy osiedlowe i restauracje, co poza zagadnieniami F-gazowymi samo w sobie stanowi wyzwanie.

Aby klient się zdecydował na urządzenie na R744 musi być ono dostosowane do jego potrzeb. Musi więc być relatywnie niedrogie, mieć kompaktową konstrukcję, najlepiej w formie jednostki zewnętrznej podobnej do klimatyzatora, być bezawaryjne i ciche. Dla firmy instalacyjnej ważne jest także, aby było łatwe w montażu  – wyjaśnia Maurycy Szwajkajzer.

Najlepsze urządzenia osiągają głośność poniżej 30 dB z 10m, posiadają kompletną szafę elektryczną z falownikiem i mogą pracować w ciśnieniach nawet do 140 bar. Tak wysokie dopuszczalne ciśnienia sprawiają, że nie ma obaw odnośnie usterek wynikających ze zbyt wysokich temperatur zewnętrznych lub braku zasilania. Co więcej, jeśli instalator wykona instalację z rur miedzianych wysokociśnieniowych, w przypadku niewielkich objętości nie jest wymagany montaż zaworów bezpieczeństwa w ogóle.

Zgodnie z normą PN-EN 378-2:2008 przy zachowaniu pewnych zasad, można zbudować instalację o ilości czynnika poniżej 10 kg bez zaworów bezpieczeństwa. W bardzo małych systemach chłodniczych zazwyczaj takiego załadunku się nie przekracza.

Czy R744 w niewielkich mocach przyjmie się w Polsce zapewne pokaże ten rok. Jedno jest pewne. Dni F-gazów są policzone.

 

dla

www.chlodnictwo.biz

www.klimatyzacja.biz