body_class();
15 kwietnia 2019
Autor: Paweł Rachwał
Publikacja w Eurobuild CEE. Efektywność Energetyczna – o tym się mówi
Zgodnie z tytułem felietonu, „bocznym wyjściem z podwyżek kosztów energii”, o których pisze Maurycy Szwajkajzer (członek zarządu ENRECO), jest efektywność...

Tagi

co2
efektywność energetyczna
energy efficiency
enreco

Zgodnie z tytułem felietonu, „bocznym wyjściem z podwyżek kosztów energii”, o których pisze Maurycy Szwajkajzer (członek zarządu ENRECO), jest efektywność energetyczna. Czyli zmniejszenie zużycia energii bez względu na jej koszt. Większość nowo powstających inwestycji w różnych segmentach posiada znaczny potencjał zmniejszenia konsumpcji energii – od 15 do nawet ponad 50 proc. Metody, które pozwalają inwestorom uzyskać tak znaczne oszczędności, to między innymi urządzenia chłodząco-grzewcze na CO2 oraz łączenie strumieni ciepła i chłodu. Jest to także rozwiązanie trwałe, które zapewnia oszczędność w dłuższej perspektywie.

Analizując profil zużycia budynków biurowych, logistycznych, handlowych czy też produkcyjnych oceniliśmy, że około 60 proc. energii zużywane jest na chłodzenie lub klimatyzację. Na pozostałe 40 proc. składa się: ogrzewanie, oświetlenie, automatyka i inne urządzenia elektryczne. Jednoznacznie więc widać, że każde skuteczne działanie w chłodnictwie lub klimatyzacji przyniesie wymierne korzyści na skalę całej inwestycji.