- Chłodnictwo dla
PRZEMYSŁU SPOŻYWCZEGO - Chłodnictwo dla
PRZEMYSŁU POLIMEROWEGO - Chłodnictwo dla
PRZEMYSŁU FARMACEUTYCZNEGO - Chłodnictwo dla
CENTRÓW LOGISTYCZNYCH - Usługi Specjalistyczne
- Baza Wiedzy
W ostatnich latach obserwuje się znaczny wzrost nacisku na możliwie niskie zużycie energii elektrycznej przez instalacje chłodnicze. Oczywiście wymaganie utrzymywania temperatur pozostaje bez zmian. Technologia chłodnicza r744 naturalnie daje możliwości takie jak praca podkrytyczna, sprężanie równoległe, ejectory i inne.
Aby jednak w pełni wykorzystać potencjał elementów wyliczonych powyżej należy spiąć instalację chłodniczą w kompletny i odpowiednio wyregulowany system sterowania.
Przyzwyczajeni jesteśmy do zmiennej nastawy HP (w rzeczywistości także rzadko stosowana). W nowoczesnym sterowaniu dostępne są jednak narzędzia wcześniej nie spotykane takie jak:
– zmienna nastawa LP (bardzo duży potencjał oszczędności)
– prognozowanie zużycia energii
– rating obiektów
– kontrola pracy pod / transkrytycznej
– praca jako pompa ciepła
– integracja sterowania instalacji chłodniczej z BMS’em budynkowym
– i inne
Intensywny rozwój systemów sterowania dotyczy wszystkich obecnych na Polskim rynku producentów takich jak; Danfoss, Digitel, Dixell, Carel i innych
Podsumowując zaawansowany system sterowania w przypadku chłodnictwa na CO2 nie jest czymś dodatkowym a już zdecydowanie podstawowym wymogiem. Wymogiem jest także wyregulowanie pracującego systemu sterowania. Wg mojego doświadczenia jako konsultanta, różnica w zużyciu energii między systemem uruchomionym na parametrach standardowych a tym wyregulowanym może wynosić od 7 do nawet 30%. Dużo!
Poprawiacie ustawienia fabryczne?