body_class();
11 czerwca 2017
Autor: Paweł Rachwał
Pierwsze sprężarki śrubowe na CO2
Podczas tegorocznych targów IIAAR, które odbyły się w USA pod koniec lutego, Vilter należący do grupy Emmersona przedstawił prototypy bardzo...

Podczas tegorocznych targów IIAAR, które odbyły się w USA pod koniec lutego, Vilter należący do grupy Emmersona przedstawił prototypy bardzo dużych sprężarek przeznaczonych do pracy na R744. Ze względu na dostępne moce chłodnicze będą to urządzenia przeznaczone dla dużego przemysłu.

W ciągu najbliższych dwóch miesięcy przewidywany jest debiut rynkowy otwartych tłokowych podkrytycznych i nadkrytycznych sprężarek z serii 550. Dostępne będą modele o mocach od 175 kW do 780 kW dla warunków niskotemperaturowych (-28°C / -5°C). Sprężarki będą dostępne w wersjach dwu, cztero i ośmio – cylindrowych. Ośmiocylindrowa sprężarka już od roku jest testowana w centrum innowacji Emmerson w Helix Ohio o którym pisaliśmy w poprzednim wydaniu.

Emmerson rozwija także otwarte sprężarki śrubowe do zastosowań pod i nadkrytycznych o mocach od 660 kW do 1,25 MW dla temperatury parowania -5°C i wyjścia z gascoolera 35°C. Wydajność objętościowa będzie w zakresie od 217m3/h do 412m3/h. Sprężarki śrubowe będą wyposażone w wtrysk flash gazu, dzięki któremu nie będzie konieczne stosowanie sprężarek równoległych (tak jak to się dzieje ze sprężarkami tłokowymi). To znacznie poprawia sprawność układów chłodniczych na CO2 pracujących w wysokich temperaturach, które występują na południu Europy, ale także okresowo w Polsce.

Dla porównania – najmniejsza wyżej opisana sprężarka śrubowa o wydatku 217m3/h jest równoważna czterem największym sprężarkom tłokowym od Dorina.

 

Dla Chłodnictwo & Klimatyzacja

Maurycy Szwajkajzer