body_class();
12 maja 2017
Autor: Paweł Rachwał
Miedziane rury K65 120 bar
Znany w Polsce KME oferuje nie tylko rury do popularnych F-gazów, ale także do zastosowania z czynnikami, które wymagają wysokich...

Tagi

co2
KME
miedź
R744
rury

Znany w Polsce KME oferuje nie tylko rury do popularnych F-gazów, ale także do zastosowania z czynnikami, które wymagają wysokich ciśnień – czyli R744. Dopuszczalne ciśnienie robocze to 120 bar (max temp. 150°C). Rury wykonane są z CuFe2P (KME CL12) zgodnie z normą EN 12449. Jest to stop miedzi z domieszką żelaza (2,5%). Dzięki temu możliwe jest osiągnięcie wysokiego dopuszczalnego ciśnienia pracy przy relatywnie niewielkiej grubości ścianki (i masy rurociągu).

Zakres dostępnych średnic jest mniejszy niż zwyczajowo stosowany dla F-gazów i kończy się na 2”1/8 (kontra 4”1/8 dla rur stosowanych zwyczajowo w R404a). Jednak ze względu na mniejszy wymagany przepływ masowy CO2 w porównaniu do F-gazów, wynikająca maksymalna moc chłodnicza jaką można przesłać pozostaje bez zmian na poziomie 220 kW (-7°C / +30°C). Rury K65 można łączyć za pomocą wszystkich powszechnie stosowanych w chłodnictwie lutów, jednak ze względu na ciśnienia producent zaleca stosowanie lutów o minimalnej zawartości srebra 34%. Wszystkie połączenia należy wykonywać jedynie z zastosowaniem kształtek K65.

W przypadku instalacji gdzie wymagany jest przesył dużej ilości czynnika chłodniczego na duże odległości silną konkurencją są rury ze stali nierdzewnej. Mimo iż zazwyczaj tańsze w zakupie, są one jednak bardziej kosztowne i skomplikowane w łączeniu (spawanie w osłonie) i trudniejsze w obróbce (brak możliwości zaginania, konieczność precyzyjnego dopasowania).

Zastosowanie rur miedzianych jest szczególnie dobrym rozwiązaniem w niewielkich instalacjach, gdzie różnica w cenie materiału jest pomijalna a łatwość instalacji ma duże znaczenie.

 

Dla Chłodnictwo & Klimatyzacja

Maurycy Szwajkajzer