body_class();
27 czerwca 2017
Autor: Paweł Rachwał
Kompletna oferta mebli na CO2 od ES System K
Kompletna oferta mebli na CO2 od ES System K Podczas budowy instalacji chłodniczej blisko połową wartości inwestycji jest zakup mebli...

Kompletna oferta mebli na CO2 od ES System K

Podczas budowy instalacji chłodniczej blisko połową wartości inwestycji jest zakup mebli chłodniczych. Dobór odpowiednich, wydajnych i bezawaryjnych mebli jest więc równie ważny, jak dobór centrali chłodniczej. Dodatkowo ich atrakcyjny wygląd i ekspozycja w pewnym stopniu warunkują sprzedaż, nie mówiąc już o jakości drzwi, oświetlenia i miejsca na ewentualną reklamę. Bardzo dobrze spełnia wszystkie powyższe warunki polski producent mebli ES System K. Praktycznie wszystkie meble przeznaczone do pracy z agregatem zewnętrznym można nabyć także w wersji do pracy na CO2. Ze względu na specyfikę pracy z R744 parowniki testowane są na ciśnienie 60 bar oraz posiadają odpowiednio mniejsze średnice rurek (przeważnie 12 mm lub 3/8”), jak i większe grubości ich ścianek (1 mm lub 0,75 mm).

 

 

Co więcej, zawsze montowane są elektroniczne zawory rozprężne, przystosowane do CO2. Są to zazwyczaj, ze względu na popularność, zawory AKVH10 firmy Danfoss. Do tego odpowiednie sterowniki wielu firm, takich jak np. Danfoss, Carel, Wurm, Dixell, Eiwell itd.
Jednak według autora najważniejszą cechą mebli ES System K na CO2 jest wymagane przez producenta odparowanie (dla mebli plusowych) na poziomie -5/-3°C. Wartości te pozwalają na znaczne zmniejszenie zużycia energii przez agregat na stopniu MT oraz przy odparowaniu -3°C praktyczny (wynikający z doświadczenia) brak potrzeby odszraniania.
Pod względem dopuszczalnych warunków zewnętrznych producent nie odbiega od standardowego dla branży 25°C / 60%.
Również w zakresie urządzeń z własnym agregatem, tzw. plug-inów firma ES System K prowadzi prace nad zastosowaniem prostych nadkrytycznych agregatów na CO2 z chłodzeniem powietrznym lub wodnym (waterloop) o napełnieniu czynnikiem do ok. 1-1,5kg.

Dla Chłodnictwo & Klimatyzacja

Maurycy Szwajkajzer