Aktualności

HomeAktualnościEPTA rusza z FTE
FTE[2017_03_06]Epta_EuroCIS_Allestimenti-49FTE[2017_03_06]Epta_EuroCIS_Allestimenti-49

EPTA rusza z FTE

Euroshop 2017 skończył się już wiele miesięcy temu, ale nadal dostarcza interesujących nowości. Jedną z takich innowacji jest system FTE, czyli Full Transcritical Efficiency od włoskiej EPT’y. Stsoując zalane parowniki MT, producent deklaruje oszczędność energii na poziomie 10% oraz o 20% mniejsze koszty instalacyjne. Faktycznie w obliczeniach teoretycznych autor tego felietonu potwierdzał znaczne korzyści energetyczne zalanych parowników na CO2.
Reprezentanci EPT’y wielokrotnie podkreślają niezawodność i prostotę nowego rozwiązania. Zasadę działania oraz porównanie do standardowego systemu booster przedstawiają schematy poniżej.

 

Podsumowując, działanie systemu polega na zalewaniu parowników MT. Nadmiar cieczy jest usuwany w separatorze cieczy, który z kolei jest opróżniany do parowników LT, które już pracują w trybie DX. Bezpieczeństwo tego rozwiązania pisemnie potwierdza Bitzer – oficjalny partnery EPT’y w produkcji central booster FTE. Samo istnienie tego systemu wydaje się podyktowane ograniczoną dostępnością Enjectorów, które odpowiednio zastosowane mogą tworzyć układ pracujący na zalanych parownikach. Na obecną chwilę nie wiemy nic o uruchomieniach tego systemu w Polsce.

Dla Chłodnictwo & Klimatyzacja

Maurycy Szwajkajzer