body_class();
3 lipca 2017
Autor: Paweł Rachwał
EPTA rusza z FTE
Euroshop 2017 skończył się już wiele miesięcy temu, ale nadal dostarcza interesujących nowości. Jedną z takich innowacji jest system FTE, czyli Full Transcritical Efficiency od...

Tagi

co2
EPTA
FTE
oszczędność energii
R744

Euroshop 2017 skończył się już wiele miesięcy temu, ale nadal dostarcza interesujących nowości. Jedną z takich innowacji jest system FTE, czyli Full Transcritical Efficiency od włoskiej EPT’y. Stsoując zalane parowniki MT, producent deklaruje oszczędność energii na poziomie 10% oraz o 20% mniejsze koszty instalacyjne. Faktycznie w obliczeniach teoretycznych autor tego felietonu potwierdzał znaczne korzyści energetyczne zalanych parowników na CO2.
Reprezentanci EPT’y wielokrotnie podkreślają niezawodność i prostotę nowego rozwiązania. Zasadę działania oraz porównanie do standardowego systemu booster przedstawiają schematy poniżej.

 

Podsumowując, działanie systemu polega na zalewaniu parowników MT. Nadmiar cieczy jest usuwany w separatorze cieczy, który z kolei jest opróżniany do parowników LT, które już pracują w trybie DX. Bezpieczeństwo tego rozwiązania pisemnie potwierdza Bitzer – oficjalny partnery EPT’y w produkcji central booster FTE. Samo istnienie tego systemu wydaje się podyktowane ograniczoną dostępnością Enjectorów, które odpowiednio zastosowane mogą tworzyć układ pracujący na zalanych parownikach. Na obecną chwilę nie wiemy nic o uruchomieniach tego systemu w Polsce.

Dla Chłodnictwo & Klimatyzacja

Maurycy Szwajkajzer