- Chłodnictwo dla
PRZEMYSŁU SPOŻYWCZEGO - Chłodnictwo dla
PRZEMYSŁU POLIMEROWEGO - Chłodnictwo dla
PRZEMYSŁU FARMACEUTYCZNEGO - Chłodnictwo dla
CENTRÓW LOGISTYCZNYCH - Usługi Specjalistyczne
- Baza Wiedzy
Od targów Chillventa w Norymberdze jak zwykle oczekuje się wiele. Z jednej strony odwiedzane są konkretne stoiska w nadziei na ciekawe nowości, które rozszerzą wiedzę. Z drugiej obserwuje się całość obecnej oferty w celu próby określenia jakie będą najbliższe lata w chłodnictwie.
Biorąc pod uwagę nowe przepisy F-gazowe i ostateczne określenie w Polsce deadline’u na nowe F-gazy na 2020 (o GWP > 2500) pytań jest wiele. Czy rozwój idzie już tylko w kierunku R744? Czy R290 będzie dostępny do aplikacji supermarketowych? Czy amoniak ma szansę wejścia w mniejsze moce i w aplikacje komercyjne? Czy powstał już jeden drop-in, który zawojuje rynek?
Zgodnie z oczekiwaniami największe firmy takie jak Bitzer, Danfoss, Dorin, Teko i inne pokazywały urządzenia na CO2. Wyraźnie widać rozwój transkrytycznych boosterów, mniej kaskad gdzie dolnym stopniem jest R744 a górnym R134a lub amoniak. Z ciekawostek widzieliśmy w niecierpliwością wyczekiwane enjectory na kilku stoiskach. R744 jest dużo i widać intensywne prace nad dywersyfikacją oferty na supermarkety oraz powolne wejście w moce wcześniej nie obsługiwane przez CO2 – małe komercyjne oraz duże przemysłowe.
R290 jest określany jako poważna alternatywa dla R744. Niestety ilość oferowanych urządzeń na ten czynnik była mniejsza niż oczekiwana i nie wychodziła poza chillery oraz urządzenia hermetycznie zamknięte.
Zaskoczyć mogła jeszcze znaczna obecność F-gazów w ofercie wielu, szczególnie mniejszych wystawców. Widzieliśmy wiele chillerów na R410 z przeznaczeniem przede wszystkim do klimatyzacji.
Bardzo silny producent taki jak Daikin skupił się przede wszystkim na R32 do klimatyzacji oraz chillerów.
Głównym wrażeniem pozostającym po targach jest fakt, że podążanie w kierunku CO2 nie jest jeszcze tak mocno przesądzone jak można było się tego spodziewać. F-gazy nie wyszły z oferty urządzeń nowych. Ilość drop-inów jest znacząca i tutaj spodziewamy się silnej konkurencji w najbliższych latach. Propan jest obecny w chillerach i w meblach typu plugin.
Dla Chłodnictwo & Klimatyzacja
Maurycy Szwajkajzer