- Chłodnictwo dla
PRZEMYSŁU SPOŻYWCZEGO - Chłodnictwo dla
PRZEMYSŁU POLIMEROWEGO - Chłodnictwo dla
PRZEMYSŁU FARMACEUTYCZNEGO - Chłodnictwo dla
CENTRÓW LOGISTYCZNYCH - Usługi Specjalistyczne
- Baza Wiedzy
Można wyróżnić dwa główne podejścia do mebli chłodniczych; układy z agregatem centralnym (z odparowaniem bezpośrednim lub glikolem) i meble z własnymi agregatami.
Układy centralne stosowane są zazwyczaj w obiektach o dużych powierzchniach i mocach chłodniczych przekraczających 40 kW. Ich główną wadą są skomplikowane przebudowy
i czasochłonna instalacja.
Z drugiej strony meble z własnymi agregatami stosowane są w obiektach typu convenience i pozwalają na łatwe modyfikowanie sali sprzedaży. Znaczną wadą mebli plug-in jest oddawanie ciepła do wewnątrz budynku i często głośna praca wentylatorów skraplacza.
Istnieje jednak rozwiązanie łączące dwa wyżej opisane podejścia; Waterloop.
Układy waterloop pojawiają się na targach od wielu lat. W swojej ofercie ma je wielu producentów mebli. System ten był prezentowany podczas marcowego Euroshop i oczywiście
opierał się na czynniku R744.
Pod względem technicznym są to meble z parownikami na CO2 i zintegrowanymi bardzo małymi agregatami wyposażonymi w skraplacze wodne oraz dochładzacz powietrzny zabezpieczający przed zbyt wysoką temperaturą wody w pętli. Ciepło oddane do wody następnie jest oddawane do otoczenia poprzez dry cooler. Poza oczywistymi zaletami pracy na R744 do zalet tych systemów należą:
Lokalizacja agregatu zależy od producenta mebli. Meble pokazywane podczas targów Euroshop miały agregaty zainstalowane na górze, wewnątrz lub pod spodem.
Dla Chłodnictwo & Klimatyzacja
Maurycy Szwajkajzer