body_class();
20 grudnia 2019
Autor: Paweł Rachwał
2019 – cóż to był za rok!
Przełomowy rok 2019 Zawodowo zajmuję się chłodnictwem od wielu lat, ale takiego roku jak 2019 jeszcze nie pamiętam. Jest to...

Tagi

co2
enreco
R744

Przełomowy rok 2019

Zawodowo zajmuję się chłodnictwem od wielu lat, ale takiego roku jak 2019 jeszcze nie pamiętam. Jest to ostatni rok, kiedy można… można było budować nowe instalacje chłodnicze na czynnikach chłodniczych o GWP powyżej 2500, a więc na r404a i r507. Polskie chłodnictwo praktycznie stoi na tych gazach. W zamian za nie szeroko wchodzą zamienniki, ale także do czasu. Dokładnie do 2022 roku (w nowych instalacjach). Część klientów dawno już zapomniała o F-gazach w nowych inwestycjach, pozostali czują, że ważne decyzje będą musiały zostać podjęte szybko. Technologia chłodnicza opierająca się na r744 stała się standardem w chłodnictwie supermarketowym i teraz odważnie zmierza do instalacji o małej mocy (gdzie bardzo mocny jest r290) i przemysłowych (gdzie walczy z NH3).

Jest to także pierwszy rok, kiedy powiązane z naszą branżą zagadnienia ekologiczne weszły na pierwsze strony gazet i na usta polityków. Kiedy tego lata upały trwały dłużej, niż kiedykolwiek w historii Polski, a w mniejszych miejscowościach brakowało wody, słowa ekologia i zmiany klimatu przestały być brzydkimi. Za to, czego nie potrafią rozwiązać dorośli, zabrały się dzieci podążające za wschodzącą gwiazdą Grety Thunberg. Głośno się mówi o smogu w polskich miastach i o zakazie palenia węglem.

Wesołych Świąt od całego zespołu ENRECO. Zbierajcie siły na nowy rok bo od 1 stycznia 2020 chłodnictwo będzie już trochę inne – lepsze.

Powstało nowe Ministerstwo Klimatu, na którego czele stanął Pan Michał Kurtyka. Pierwsze wywiady z Panem Ministrem skłaniają do optymizmu.

Wisi nad nami widmo kryzysu finansowego, który inaczej niż w 2008 roku, może nas zaboleć poważnie. Uważam, że jednym z najważniejszych czynników mogących mu zapobiec jest zwiększenie efektywności energetycznej, w tym także chłodnictwa i klimatyzacji.

Wszystkie powyższe stawiają przed nami nowe możliwości i wymagania – misje. Rozwiązania ekologiczne i efektywne energetycznie stają się pierwszym wyborem, to napędza biznes dla tych, którzy potrafią je dostarczyć.

Myślę, że za paręnaście lat będziemy patrzeć w przeszłość na przełom 2019 / 2020 jako na bardzo ciekawy czas.

Gorąco życzę wszystkim czytelnikom rodzinnych, spokojnych i Wesołych Świąt oraz hucznego Nowego Roku. A od stycznia – do pracy!