body_class();
1 października 2018
Autor: Paweł Rachwał
Święta w tym roku będą w październiku
Naturalnie Święta Bożego Narodzenia nie konkurują z Chillventą, ale inżynierowi chłodnictwa trudno nie być podekscytowanym przed tymi targami. Na szczęście...

Tagi

co2
GoNatRefs
R744

Naturalnie Święta Bożego Narodzenia nie konkurują z Chillventą, ale inżynierowi chłodnictwa trudno nie być podekscytowanym przed tymi targami. Na szczęście organizatorzy nie każą nam wybierać!

Jednak na poważnie.

Poprzednie edycje były potwierdzeniem ścieżki, którą obejmuje branża chłodnicza. Czyli CO2. Podobnie z Euroshopem, Mostra Convegno i wieloma innymi. Teraz, gdy już wiemy w jakim kierunku podążamy, pojawia się pytanie – jaka będzie tegoroczna Chillventa? Według mnie hasłem przewodnim będzie słowo RÓŻNORODNOŚĆ. To znaczy możliwość wyboru między przynajmniej dwoma producentami podobnych urządzeń. W ten sposób możemy już wybierać pomiędzy agregatami chłodniczymi, chłodnicami powietrza, gas coolerami. Są jednak obszary chłodnictwa na CO2, gdzie dotychczas jesteśmy zmuszeni korzystać z urządzeń jednego producenta. Tak wydaje się dziać w automatyce (szczególnie niektóre zawory), agregatach o małej mocy, sterowaniu.

Znamiennym przykładem jest ejector, z którego popularności wydaje się korzystać przede wszystkim jeden, ewentualnie dwóch producentów. Otóż na Chillvencie zobaczymy ten element produkcji przynajmniej jeszcze dwóch lub trzech firm.

Spodziewamy się także urządzeń na CO2, które pozwolą nam coraz mocniej konkurować z amoniakiem, takich jak duże sprężarki od Dorina lub gas coolery adiabatyczne.

Mimo wszystko warto będzie także zajrzeć do ogródka węglowodorów, gdzie zapewne zobaczymy parę ciekawych chillerów na r290.

Jestem pewien, że także Daikin dotychczas promujący r32, pokaże centrale na r744 (pisaliśmy o tym w poprzednim numerze).

W naszym dziale przeczytacie między innymi o:

  • Zaworach kulowych od Sanhua
  • Kontenerach chłodniczych na CO2
  • Klimatyzacji na CO2 w Volkswagenach
  • Nowych rozwiązaniach w gas coolerach Guntner

I wielu innych.

Serdecznie zapraszam do lektury.

 

Dla Chłodnictwo & Klimatyzacja

Maurycy Szwajkajzer