body_class();
7 kwietnia 2020
Autor: Paweł Rachwał
Kwietniowe wydanie czasopisma „Chłodnictwo&Klimatyzacja”
„Obyś żył w ciekawych czasach” Przysłowie z tytułu jest tak naprawdę przekleństwem, i to chińskim (sic)! Niestety, realizuje się w...

Tagi

co2
enreco
GoNatRefs
R744

„Obyś żył w ciekawych czasach”

Przysłowie z tytułu jest tak naprawdę przekleństwem, i to chińskim (sic)! Niestety, realizuje się w pełni w momencie pisania niniejszego felietonu. Istnieje opinia która twierdzi, że kwarantanna i epidemia koronawirusa jest niczym w porównaniu do recesji, która nas czeka.

Ja nie mam jednak tak fatalistycznych wizji przyszłości. Kiedy piszę ten felieton, trwa właśnie trzeci dzień kwarantanny i fakty są następujące:

  1. Panika w branży budowlanej jest ogromna. Zadbaj o higienę na budowie i dobre zwyczaje epidemiologiczne, a tak ty, jak i twoi koledzy będziecie mogli bezpiecznie przychodzić do pracy.
  2. Wszystkie decyzje, które podejmujemy są obarczone dużym błędem. Unikaj zmian i zarzucania rozpoczętych projektów. Niektóre środowiska polityczne wykorzystują aktualną sytuację do dezinformacji.
  3. Gospodarka i branża budowlana, kiedy to wszystko się uspokoi, nie będzie już taka sama. Ale będzie – nie przestaniemy jeść, nie przestaniemy potrzebować chłodnictwa.
  4. Na to, jak przejdziemy ten kryzys, wpływ mamy wszyscy. Bo zaczynając od chłodnictwa, kończąc na marketingu, wszystkie branże działają jak naczynia połączone. Pomyśl o swoim otoczeniu; o swoich dostawcach, o firmach logistycznych, o kolegach z innych branż – czy możesz im pomóc?

Uważam więc, że nasze (wasze i moje) działania dziś stają się nie tylko metodą na położenie chleba na stół, ale przede wszystkim walką o wspólne dobro – naszą gospodarkę. Dziś, jak nigdy, jest bardzo ważne abyśmy pracowali rzetelnie, dowozili efekty naszej pracy, dbali o swoje finanse i pozwolili zarobić innym.

Kiedy byłem początkującym inżynierem w bytówce na budowie od majstra usłyszałem jedną z najmądrzejszych myśli w moim życiu; „ Maurycy trza jeść małą łyżką, a stale”.

Zadbaj o tę łyżkę dla siebie, dla kolegów od CO2, od F-gazów, od NH3, r290 – tyle możesz i powinieneś zrobić.