body_class();
14 marca 2019
Autor: Paweł Rachwał
ISH – Woda, klimatyzacja, ogrzewanie – jakie są trendy
W ENRECO lubimy wyznaczać trendy, ale aby to robić rozsądnie musimy wiedzieć, co dzieje się w branży i jak przyszłość...

Tagi

co2
enreco
ISH
R744
trigeneracja
trigeneration

W ENRECO lubimy wyznaczać trendy, ale aby to robić rozsądnie musimy wiedzieć, co dzieje się w branży i jak przyszłość widzą inni.

ISH odbywająca się we Frankfurcie jest dobrym miejscem do podglądania trendów w branży wodnej, klimatyzacyjnej i ogrzewania.

Głównym spostrzeżeniem jest fakt, że koncepcja rozproszonej produkcji energii nie omija tych branż. Wielu producentów prezentowało agregaty kogeneracyjne oparte o silniki gazowe. Lokalnie produkowana w ten sposób ma być oczywiście energia elektryczna, ciepło (odzysk ze spalin i chłodzenia silnika), ale także chłód. Chłód poprzez urządzenie absorpcyjne, strumienicowe lub bezpośredni napęd z silnika przekazywany na sprężarkę do klimatyzacji.

Jest to ciekawe i warte rozważenia podejście, szczególnie w lokalizacjach, gdzie brakuje ciepła miejskiego.

Paru producentów prezentowało także pompy ciepła na CO2 i propan. Ze względu na bardzo wysokie COPh, wydajną pracę przy niskich temperaturach zewnętrznych oraz wysoką temperaturę ogrzewanego medium, uważamy r744 za czynnik nie tyle przyszłości, co już teraźniejszy.

Wg naszych obserwacji wysokotemperaturowe ciepło jest bardzo pożądane w przemyśle. Dotarliśmy do firmy produkującej sprężarkowe pompy ciepła, które są w stanie osiągnąć temperaturę medium ogrzewanego nawet 160°C. Ta wartość rozszerza horyzont możliwych realizacji o niezliczone możliwości, takie jak: produkcja pary, pasteryzacja, przygotowywanie polimerów do formowania i wiele innych.