body_class();
13 listopada 2018
Autor: Paweł Rachwał
Konferencja Chłodnictwa i Klimatyzacji za nami – to był hit!
Tegoroczna konferencja czasopisma Chłodnictwo & Klimatyzacja za nami. Firma ENRECO, reprezentowana przez Maurycego Szwajkajzer, miała przyjemność uczestniczyć w tym wydarzeniu...

Tagi

CH&K
co2
enreco
GoNatRefs
R744

Tegoroczna konferencja czasopisma Chłodnictwo & Klimatyzacja za nami.

Firma ENRECO, reprezentowana przez Maurycego Szwajkajzer, miała przyjemność uczestniczyć w tym wydarzeniu dwukrotnie, w dwóch różnych rolach.

Zawsze staramy się myśleć „outside the box”. Idąc tym tokiem Maurycy przedstawił bardzo ciekawą prezentację na temat rozwoju chłodnictwa z punktu widzenia klienta.

Wychodząc ze zmian zachodzących w branżach retail, przemysłowej i HVAC doszliśmy do ciekawych wniosków. Pełną prezentację znajdziecie poniżej.

ENRECO – konferencja Ch&K  (kliknij aby pobrać)

Następnie odbyła się najważniejsza część tegorocznej konferencji: Debata Ekspertów, współprowadzona przez Maurycego Szwajkajzer. Obecni byli przedstawiciele światowych liderów branży retail.

Pan Jan Króll reprezentował Carrefour, Pan Kamil Zachariasz – Tesco, a Pan Wojciech Szydlik – Makro Cash&Carry.

Goście chętnie odpowiadali na pytania prowadzących oraz gości.

Wszyscy zgodni byli co do strategicznego postawienia na chłodnictwo na CO2 i unikania instalacji na czynniki syntetyczne w dużych obiektach.

 

„Szukamy prostych rozwiązań. Unikamy czynników pośrednich lub kaskad (które były stosowane w przeszłości). Zdecydowanie stawiamy na transkrytyczne instalacje CO2 typu booster” – Jan Króll Carrefour.

 

Warto także zauważyć, że klienci końcowi widzą duży potencjał w oszczędnościach energii wynikających z odzysku ciepła. Mimo, iż w polskim klimacie ilość ciepła odzyskanego z instalacji chłodniczych jest zazwyczaj zbyt mała do zaspokojenia wszystkich potrzeb obiektu, to nadal jest to bardzo opłacalna i praktykowana inwestycja.

Według gości zamienniki typu r448a technicznie posiadają wiele wad i należy ich unikać w obiektach powyżej 10 lat. Niemniej jednak są instalacje, w których na dzień dzisiejszy może opłacać się ich stosowanie. Szczególnie w obiektach relatywnie nowych i małych, do około 40 kW.

 

„Instalacje chłodnicze na CO2 są tańsze w eksploatacji ze względu na koszty serwisowania oraz znacznie mniejsze zużycie energii w stosunku do F-gazów” – Wojciech Szydlik Makro Cash&Carry.

 

Podsumowując debatę Ekspertów można śmiało powiedzieć, że tak pod względem inwestycyjnym, eksploatacyjnym, jak i strategicznym wygrywa dziś czynnik chłodniczy CO2 w technologii transkrytycznych boosterów.